Munkavállalói jóllét és a szervezeti eredményesség pszichológiai meghatározói, szervezetpszichológiai, narratív pszichológiai és személyiségpszichológiai összefüggései

A projekt három pilléren nyugszik: a személyiséglélektani, a szervezetpszichológiai és a narratív pszichológiai pilléren.

Személyiséglélektani pillér

A projekt személyiséglélektani pillére elsősorban a munkahelyi elégedettség, a munkával kapcsolatos attitűd és a munkahelyi jóllét személyiséglélektani vonatkozásaira irányuló vizsgálatokat foglal magába. Ezen belül kiemelten foglalkozunk a munkahely elhagyását és az elvándorlási szándékot predikáló tényezőkkel: célunk a munkahellyel összefüggő és az egyéni (személyiségbeli és szociodemográfiai) jellemzők feltehetően komplex rendszerének feltárása. Ezáltal azonosíthatóvá válnak azok a változók, amelyek kedvező irányú befolyásolásával megelőzhető a munkahely elhagyása és ilyen módon a személyre szabott intervenciók potenciális célpontjai lehetnek. A tevékenységünk másik kitüntetett területe a munkahelyi stressz mértékét meghatározó egyéni jellemzők vizsgálata. Ezzel összefüggésben elsősorban az egyén stressz-reaktivitása áll az érdeklődésünk középpontjában.

Szervezetpszichológiai pillér

A projekt keretében megvalósuló szervezetpszichológiai kutatások a különböző munkahelyi, szervezeti tényezők, pszichoszociális faktorok és a szervezeti élmények, - viselkedések, - attitűdök kapcsolatára irányulnak. Célunk annak feltérképezése, hogy munkahelyek olyan jellemzői, mint a szervezeti kultúra, a vezetői attitűdök, a munkafeladatok jellemzői, illetve a munkahelyi társas faktorok miképpen befolyásolják a dolgozók egyéni jóllétét, illetve munkahelyükhöz való viszonyát. Kutatásaink célja olyan szervezeti védőfaktorok feltárása, amelyek hozzásegíthetik a vállalatokat a munkaerő megtartásához, és hozzájárulhatnak a dolgozók jóllétéhez, egészségéhez. 

Narratív pszichológiai pillér

A PTE közreműködésében fejlesztett magyar és angol nyelvű narratív kategoriális tartalomelemző szoftver (NarrCat; László et al., 2013) algoritmusai lehetővé teszik nagy terjedelmű elektronikus szöveges adatbázisok automatizált pszichológiai tartalomelemzését. A korszerű információ-technológiai módszereket hasznosító innovatív mérőeszköz több olyan alapvető probléma megoldásához hozzájárulhat, amely jelentősen befolyásolja a hazai vállalkozások sikerét. Kutatásunk alapvető célja, hogy a narratív pszichológia eszközével lehetővé tegyük olyan szervezetpszichológiai jelenség hatékony, nyelvi alapokon nyugvó vizsgálatát, mint  a szervezeti elköteleződés, a szervezeti kohézió, vagy a vezetés élettörténeti alapú megközelítése.